Aktualności

Warsztaty edukacyjne „Dokarmianie ptaków” w NPK grafika
2016-01-15

Warsztaty edukacyjne „Dokarmianie ptaków” w NPK

Zakończyła się pierwsza część konkursu przyrodniczego „Zaproś ptaki do szkoły”, podczas której pracownicy Nadmorskiego Parku Krajobrazowego przeprowadzili zajęcia dotyczące zasad prawidłowego dokarmiania ptaków. W zajęciach, które odbyły się w 12 szkołach z powiatu puckiego, wzięło udział blisko 300 uczniów z klas 1-6.
Film o walorach Nadmorskiego Parku Krajobrazowego grafika
2015-12-29

Film o walorach Nadmorskiego Parku Krajobrazowego

Zapraszamy do obejrzenia filmu ukazującego walory Nadmorskiego Parku Krajobrazowego z „lotu ptaka”. Film przedstawia najcenniejsze przyrodniczo i krajobrazowo fragmenty Parku z perspektywy dającej możliwość spojrzenia na środowisko naturalne Parku w szerszym kontekście.

Akcja Karmnik rozpoczęta! grafika
2015-12-07

Akcja Karmnik rozpoczęta!

Tej zimy Nadmorski Park Krajobrazowy i Błękitna Szkoła we Władysławowie w partnerstwie z Fundacją Akcja Bałtycka ponownie biorą udział w udział w Akcji Karmnik.

 

Interwencje w sprawie rannych ptaków grafika
2015-11-02

Interwencje w sprawie rannych ptaków

Jesień jest czasem ptasich wędrówek, podczas których ptaki napotykają wiele zagrożeń, zarówno naturalnych, jak i antropogenicznych, do których należą: zderzenia z liniami energetycznymi, farmami wiatrowymi, niekorzystne warunki pogodowe. Pracownicy Nadmorskiego Parku Krajobrazowego śpieszą z pomocą rannym zwierzętom – w ubiegłym miesiącu uczestniczyli w dwóch interwencjach z poszkodowanymi ptakami znalezionymi na Półwyspie Helskim. Oba ptaki, uszatka i myszołów, zostały przekazane do Ośrodka Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych w Sobieńczycach.

Konkurs „Zaproś ptaki do szkoły – akcja zimowego dokarmiania” grafika
2015-10-26

Konkurs „Zaproś ptaki do szkoły – akcja zimowego dokarmiania”

Nadmorski Park Krajobrazowy wraz z Błękitną Szkołą serdecznie zapraszają uczniów szkół podstawowych powiatu puckiego do wzięcia udziału w przyrodniczym konkursie pn. „Zaproś ptaki do szkoły – akcja zimowego dokarmiania”Konkurs ma na celu rozwijanie zamiłowania do przyrody poprzez zachęcanie uczniów do obserwacji ornitologicznych w najbliższym otoczeniu, zapoznanie ich z różnorodnością gatunkową ptaków oraz propagowanie aktywnych form ochrony ptaków. Dla uczestników konkursu przewidziane są atrakcyjne nagrody.
Warsztaty "Po jasnej stronie turystyki" w NPK grafika
2015-10-19

Warsztaty "Po jasnej stronie turystyki" w NPK

W dniach 15-16 października w Nadmorskim  Parku Krajobrazowym odbyły się spotkania przyrodnicze pn. „Po jasnej stronie turystyki”, na które zaproszono mieszkańców Jastarni prowadzących działalność w branży turystycznej. Spotkania zorganizowane przez Akwarium Gdyńskie dofinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Warsztaty przeprowadzone zostały przez specjalistów z Nadmorskiego Parku Krajobrazowego oraz naukowców z Morskiego Instytutu Rybackiego.

Monitoring i rozmnażanie mikołajka nadmorskiego w NPK grafika
2015-09-28

Monitoring i rozmnażanie mikołajka nadmorskiego w NPK

Wraz z końcem września pracownicy NPK zakończyli coroczny monitoring mikołajka nadmorskiego, posadzonego w 2011 r. na terenie Półwyspu Helskiego, w ramach projektu pt. „Reintrodukcja mikołajka nadmorskiego na historycznych stanowiskach na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego” zrealizowanego we współpracy z Parkiem przez Międzygminny Związek Zatoki Puckiej. Posadzone rośliny pochodziły z hodowli in vitro założonej na materiale macierzystym pozyskanym z rodzimej populacji mikołajka nadmorskiego.

Monitoring norki amerykańskiej w NPK grafika
2015-08-26

Monitoring norki amerykańskiej w NPK

W zawiązku z nasilającym się problemem gatunków inwazyjnych na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego i jego otuliny prowadzony jest obecnie monitoring występowania norki amerykańskiej. W drugim etapie monitoringu w miesiącu lipcu zainstalowano pięć specjalnych tratw monitoringowych, wykonanych przez pracowników NPK. Tratwa składa się z pływającej platformy, na której umieszczony jest pojemnik pokryty cienką warstwą gliny, częściowo zanurzony w wodzie i przykryty daszkiem, co zapobiega wysychaniu gliny. Zwierzęta wchodzące na tratwę zostawiają ślady w postaci łap odbitych w miękkiej glinie, co umożliwia późniejsze oznaczenie gatunku.

Nie każdy barszcz jest niebezpieczny grafika
2015-08-19

Nie każdy barszcz jest niebezpieczny

Do pracowników Nadmorskiego Parku Krajobrazowego coraz częściej trafiają informacje o nowych stanowiskach barszczu Sosnowskiego oraz barszczu Mantegazziego. Oba te gatunki są agresywnymi roślinami inwazyjnymi, niełatwymi do zwalczenia i niebezpiecznymi dla ludzi. Zawarte w ich soku oraz w wydzielinie włosków gruczołowych związki chemiczne w kontakcie ze skórą i w obecności światła słonecznego powodują trudno gojące się oparzenia II i III stopnia.

 

Piknik przyrodniczo - historyczny  we Władysławowie grafika
2015-08-14

Piknik przyrodniczo - historyczny we Władysławowie

W czwartek, 13 sierpnia odbył się piknik przyrodniczo - historyczny  zorganizowany wspólnie przez Nadmorski Park Krajobrazowy i Błękitną Szkołę oraz Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy.

 

Nadmorski Piknik z Parkiem grafika
2015-08-07

Nadmorski Piknik z Parkiem

W czwartek 6 sierpnia Nadmorski Park Krajobrazowy i Błękitna Szkoła zorganizowały warsztaty plenerowe - "Nadmorski Piknik z Parkiem - spotkanie zprzyrodą i kulturą Kaszub".
„Dzień Ryby” w Helu grafika
2015-07-29

„Dzień Ryby” w Helu

W sobotę 25 lipca  Nadmorski Park Krajobrazowy i Błękitna Szkoła przyłączyły się do obchodów „Dnia Ryby” corocznego festynu edukacyjno-promocyjnego organizowanego przez Stację Morską UG w Helu. W czasie akcji popularyzowano wiedzę na temat lokalnych gatunków ryb, które pod dostatkiem występowały w Bałtyku,

 

Letni obóz naukowy studentów Politechniki Gdańskiej we Władysławowie grafika
2015-07-28

Letni obóz naukowy studentów Politechniki Gdańskiej we Władysławowie

W piątek 24 lipca we Władysławowie zakończył się kolejny, trzytygodniowy letni obóz Naukowego Koła Chemików Studentów Politechniki Gdańskiej (NKCh) oraz Koła Naukowego  Mikrobiologii w Inżynierii Środowiska (KN MIŚ)

 

Zapraszamy na Nadmorski Piknik z Parkiem grafika
2015-07-21

Zapraszamy na Nadmorski Piknik z Parkiem

Błękitna Szkoła i Nadmorski Park Krajobrazowy zapraszają do wzięcia udziału w bezpłatnych warsztatach pn. „Nadmorski Piknik z Parkiem – spotkania z przyrodą i kulturą Kaszub” w dniach: 30 lipca oraz 6 i 13 sierpnia. Piknik odbędzie przy Hallerówce – ul. Morska 6, w godzinach 12.00 - 15.00.

 

Big Jump 2015 do Bałtyku grafika
2015-07-15

Big Jump 2015 do Bałtyku

W niedzielę 15 lipca o godz.: 15.00 Nadmorski Park Krajobrazowy i Błękitna Szkoła we Władysławowie wraz ze studentami z Politechniki Gdańskiej - członkami Koła Naukowego Chemików PG, wzięli udział w ogólnoeuropejskiej akcji BIG JUMP  i "wskoczyli" do Morza Bałtyckiego.

 

Przy siedzibie NPK stanął hotel dla owadów grafika
2015-05-13

Przy siedzibie NPK stanął hotel dla owadów

Przy siedzibie Nadmorskiego Parku krajobrazowego stanął hotel dla owadów. Powstał on w ramach akcji ekologicznej "Pszczółki, skorki i biedronki...Zbudujemu dla was domki" majaącej na celu uświadomienie potrzeby ochrony pszczół miodnych i dziko zyjących owadów zapylajacych.