Aktualności

W związku ze stanem epidemiologicznym rekomendujemy rezygnację z wizyt i kontakt z nami drogą elektroniczną: e-mail: npk@pomorskieparki.pl, e-puap: /pzpk/SkrytkaESP lub pocztą tradycyjną. W przypadku konieczności wizyty należy umówić się wcześniej telefonicznie, nr 58 674 06 85

Przypominamy jednocześnie o obowiązku używania maseczek i rękawiczek ochronnych podczas wizyty w siedzibie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Po wejściu do obiektu należy zdezynfekować dłonie.

Kosze dla kaczek w Nadmorskim Parku Krajobrazowym grafika
2016-03-15

Kosze dla kaczek w Nadmorskim Parku Krajobrazowym

W wyniku zmniejszania zasięgu występowania szuwarów i co za tym idzie, zmniejszania liczby miejsc lęgowych ptaków wodnych, nieodzowne jest wspieranie istniejących populacji  poprzez tworzenie nowych, bezpiecznych miejsc lęgowych. W tym celu pracownicy Nadmorskiego Parku Krajobrazowego zainstalowali w szuwarze trzcinowym kosze lęgowe dla kaczek. Skuteczność wykorzystywania wystawionych koszy monitorowana będzie podczas kolejnych sezonów lęgowych ptaków.

Zapisy na wycieczkę "Przyrodniczy Półwysep Helski" - Nadmorski Klub Przyrodnika grafika
2016-03-04

Zapisy na wycieczkę "Przyrodniczy Półwysep Helski" - Nadmorski Klub Przyrodnika

Zapraszamy do wzięcia udziału w darmowej wycieczce do rezerwatu „Helskie wydmy” oraz do obozu Akcji Bałtyckiej w Kuźnicy. Wycieczka odbędzie się 9 kwietnia 2016 r. Zbiórka ma miejsce o godz. 9:00 we Władysławowie przy ul. Merkleina 1, skąd wyruszymy autokarem w dalszą podróż. Istnieje możliwość zabrania uczestników z trasy Władysławowo-Półwysep Helski. Obowiązują zapisy (limit 25 osób), zgłoszenia przyjmujemy na adres npk@pomorskieparki.pl lub telefonicznie pod numerem (58) 674 06 85.

Interwencja w sprawie osłabionych alek w Kuźnicy grafika
2016-01-19

Interwencja w sprawie osłabionych alek w Kuźnicy

Wczoraj przed południem otrzymaliśmy informację o grupie osłabionych alek (Alca torda) znajdujących się w basenie portowym w Kuźnicy. Wraz z pracownikiem RDOŚ w Gdańsku pojechaliśmy na miejsce, gdzie okazało się, że ok. 20 ptaków siedziało na lodzie, część z nich była ranna. Dzięki sprawnej akcji strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej z Jastarni udało się podjąć z lodu siedem alek, które szybko przetransportowano do Kliniki Weterynaryjnej w Gdyni, gdzie otrzymały niezbędną pomoc medyczną, a następnie trafiły do Ośrodka Rehabilitacji Ostoja w Pomieczynie.

Warsztaty edukacyjne „Dokarmianie ptaków” w NPK grafika
2016-01-15

Warsztaty edukacyjne „Dokarmianie ptaków” w NPK

Zakończyła się pierwsza część konkursu przyrodniczego „Zaproś ptaki do szkoły”, podczas której pracownicy Nadmorskiego Parku Krajobrazowego przeprowadzili zajęcia dotyczące zasad prawidłowego dokarmiania ptaków. W zajęciach, które odbyły się w 12 szkołach z powiatu puckiego, wzięło udział blisko 300 uczniów z klas 1-6.
Film o walorach Nadmorskiego Parku Krajobrazowego grafika
2015-12-29

Film o walorach Nadmorskiego Parku Krajobrazowego

Zapraszamy do obejrzenia filmu ukazującego walory Nadmorskiego Parku Krajobrazowego z „lotu ptaka”. Film przedstawia najcenniejsze przyrodniczo i krajobrazowo fragmenty Parku z perspektywy dającej możliwość spojrzenia na środowisko naturalne Parku w szerszym kontekście.

Akcja Karmnik rozpoczęta! grafika
2015-12-07

Akcja Karmnik rozpoczęta!

Tej zimy Nadmorski Park Krajobrazowy i Błękitna Szkoła we Władysławowie w partnerstwie z Fundacją Akcja Bałtycka ponownie biorą udział w udział w Akcji Karmnik.

 

Interwencje w sprawie rannych ptaków grafika
2015-11-02

Interwencje w sprawie rannych ptaków

Jesień jest czasem ptasich wędrówek, podczas których ptaki napotykają wiele zagrożeń, zarówno naturalnych, jak i antropogenicznych, do których należą: zderzenia z liniami energetycznymi, farmami wiatrowymi, niekorzystne warunki pogodowe. Pracownicy Nadmorskiego Parku Krajobrazowego śpieszą z pomocą rannym zwierzętom – w ubiegłym miesiącu uczestniczyli w dwóch interwencjach z poszkodowanymi ptakami znalezionymi na Półwyspie Helskim. Oba ptaki, uszatka i myszołów, zostały przekazane do Ośrodka Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych w Sobieńczycach.

Konkurs „Zaproś ptaki do szkoły – akcja zimowego dokarmiania” grafika
2015-10-26

Konkurs „Zaproś ptaki do szkoły – akcja zimowego dokarmiania”

Nadmorski Park Krajobrazowy wraz z Błękitną Szkołą serdecznie zapraszają uczniów szkół podstawowych powiatu puckiego do wzięcia udziału w przyrodniczym konkursie pn. „Zaproś ptaki do szkoły – akcja zimowego dokarmiania”Konkurs ma na celu rozwijanie zamiłowania do przyrody poprzez zachęcanie uczniów do obserwacji ornitologicznych w najbliższym otoczeniu, zapoznanie ich z różnorodnością gatunkową ptaków oraz propagowanie aktywnych form ochrony ptaków. Dla uczestników konkursu przewidziane są atrakcyjne nagrody.
Warsztaty "Po jasnej stronie turystyki" w NPK grafika
2015-10-19

Warsztaty "Po jasnej stronie turystyki" w NPK

W dniach 15-16 października w Nadmorskim  Parku Krajobrazowym odbyły się spotkania przyrodnicze pn. „Po jasnej stronie turystyki”, na które zaproszono mieszkańców Jastarni prowadzących działalność w branży turystycznej. Spotkania zorganizowane przez Akwarium Gdyńskie dofinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Warsztaty przeprowadzone zostały przez specjalistów z Nadmorskiego Parku Krajobrazowego oraz naukowców z Morskiego Instytutu Rybackiego.

Monitoring i rozmnażanie mikołajka nadmorskiego w NPK grafika
2015-09-28

Monitoring i rozmnażanie mikołajka nadmorskiego w NPK

Wraz z końcem września pracownicy NPK zakończyli coroczny monitoring mikołajka nadmorskiego, posadzonego w 2011 r. na terenie Półwyspu Helskiego, w ramach projektu pt. „Reintrodukcja mikołajka nadmorskiego na historycznych stanowiskach na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego” zrealizowanego we współpracy z Parkiem przez Międzygminny Związek Zatoki Puckiej. Posadzone rośliny pochodziły z hodowli in vitro założonej na materiale macierzystym pozyskanym z rodzimej populacji mikołajka nadmorskiego.

Monitoring norki amerykańskiej w NPK grafika
2015-08-26

Monitoring norki amerykańskiej w NPK

W zawiązku z nasilającym się problemem gatunków inwazyjnych na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego i jego otuliny prowadzony jest obecnie monitoring występowania norki amerykańskiej. W drugim etapie monitoringu w miesiącu lipcu zainstalowano pięć specjalnych tratw monitoringowych, wykonanych przez pracowników NPK. Tratwa składa się z pływającej platformy, na której umieszczony jest pojemnik pokryty cienką warstwą gliny, częściowo zanurzony w wodzie i przykryty daszkiem, co zapobiega wysychaniu gliny. Zwierzęta wchodzące na tratwę zostawiają ślady w postaci łap odbitych w miękkiej glinie, co umożliwia późniejsze oznaczenie gatunku.

Nie każdy barszcz jest niebezpieczny grafika
2015-08-19

Nie każdy barszcz jest niebezpieczny

Do pracowników Nadmorskiego Parku Krajobrazowego coraz częściej trafiają informacje o nowych stanowiskach barszczu Sosnowskiego oraz barszczu Mantegazziego. Oba te gatunki są agresywnymi roślinami inwazyjnymi, niełatwymi do zwalczenia i niebezpiecznymi dla ludzi. Zawarte w ich soku oraz w wydzielinie włosków gruczołowych związki chemiczne w kontakcie ze skórą i w obecności światła słonecznego powodują trudno gojące się oparzenia II i III stopnia.

 

Piknik przyrodniczo - historyczny  we Władysławowie grafika
2015-08-14

Piknik przyrodniczo - historyczny we Władysławowie

W czwartek, 13 sierpnia odbył się piknik przyrodniczo - historyczny  zorganizowany wspólnie przez Nadmorski Park Krajobrazowy i Błękitną Szkołę oraz Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy.

 

Nadmorski Piknik z Parkiem grafika
2015-08-07

Nadmorski Piknik z Parkiem

W czwartek 6 sierpnia Nadmorski Park Krajobrazowy i Błękitna Szkoła zorganizowały warsztaty plenerowe - "Nadmorski Piknik z Parkiem - spotkanie zprzyrodą i kulturą Kaszub".
„Dzień Ryby” w Helu grafika
2015-07-29

„Dzień Ryby” w Helu

W sobotę 25 lipca  Nadmorski Park Krajobrazowy i Błękitna Szkoła przyłączyły się do obchodów „Dnia Ryby” corocznego festynu edukacyjno-promocyjnego organizowanego przez Stację Morską UG w Helu. W czasie akcji popularyzowano wiedzę na temat lokalnych gatunków ryb, które pod dostatkiem występowały w Bałtyku,