Noc Sów na Akcji Bałtyckiej w Kuźnicy

Data: 12-04-2019

Kolejna Noc Sów na Akcji Bałtyckiej w Kuźnicy za nami. Piątkowy wieczór (12 kwietnia) zgromadził prawie 90 uczestników, a niektórzy dotarli nawet w środku nocy.

Dorośli i dzieci bardzo aktywnie uczestniczyli w wieczornych i nocnych kontrolach sieci ornitologicznych, obserwując wyciąganie ptaków z sieci, mierzenie i ważenie oraz obrączkowanie i wypuszczanie. Pomiędzy obchodami odbywały się warsztaty "Co zjadła sowa uszatka?”, gdzie  każdy/a badacz/ka z entuzjazmem wyszukiwali i oznaczali czaszki gryzoni, które padły łupem sowy.

Na warsztatach rękodzielniczych i plastycznych powstawały kolorowe cudeńka z sową w roli głównej.

Po zmroku przy ognisku specjaliści snuli opowieści o sowach, ich zwyczajach i ochronie. Niezwykle miłą atmosferę całej imprezy dopełniała muzyczna oprawa gitary i wspólne śpiewanie piosenek.

Dzięki dofinansowaniu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku wydarzenie było zrealizowane w ramach projektu "Znaczenie Pomorza Gdańskiego dla ptaków wędrownych". Nadmorski Park Krajobrazowy wraz z Błękitną Szkołą we Władysławowie byli współorganizatorem wydarzenia. 

fot. PB, tekst AZ, JK

Schwytanego mysikrólika po pomiarach i zaobrączkowaniu można było obejrzeć i
. wypuscić.
Co zjadła uszatka? czyli
znajdowanie szczątków gryzoni w wypluwkach.
i oglądanie z bliska pod binokularem.
Warsztaty rękodzieła zgromadziły licznie najmłodszych
.którzy tworzyli kolorowe cudeńka
.z wielką uwagą.
Niektóre cudeńka rękodzielnicze
Sowy powstawały też z papierowej tutki
Papierowe maski wystarczyło wyciąć.
Po zmroku w cieple ogniska słuchaliśmy prezentacji o sowach.