Nadmorski Klub Przyrodnika - wrażenia z wycieczki

Data: 23-04-2018

W minioną sobotę, 21 kwietnia, odbyła się pierwsza tegoroczna wycieczka zorganizowana w ramach projektu „Nadmorski Klub Przyrodnika”. Znów udaliśmy się na wyprawę ornitologiczną do uroczyska Każa i do obozu Akcji Bałtyckiej.

Wspólnie z ornitologiem Jarkiem Nowakowskim zobaczyliśmy jeden z najciekawszych przyrodniczo zakątków Półwyspu Helskiego – uroczysko Każa. Trasa wiodła ścieżką edukacyjną przez uroczysko, a następnie ścieżką rowerową do obozu Akcji Bałtyckiej. Pomimo bardzo silnego wiatru można było zobaczyć i usłyszeć różne gatunki ptaków. Na wodach Zatoki Puckiej widzieliśmy duże stado łabędzi niemych, które odpoczywało przed dalszą wędrówką. Można było wypatrzeć też liczne kaczki, między innymi gągoła. Nad uroczyskiem krążyła para kruków, żurawie i czaple. Udało nam się też zobaczyć bielika, który z sukcesem polował na ryby. Wśród drzew można było usłyszeć  ziębę, rudzika, bogatkę, modraszkę, piecuszka i strzyżyka. Od strony Bałtyku na falochronie odpoczywały kormorany i mewy - srebrzysta oraz pospolita.

Kolejną częścią wycieczki była wizyta w obozie ornitologicznym Akcji Bałtyckiej w Kuźnicy. W obozie zobaczyliśmy jak wyglądają sieci ornitologiczne oraz przyglądaliśmy się procesowi obrączkowania ptaków od wyjęcia z sieci po wypuszczenie. Mieliśmy szczęście i widzieliśmy z bliska kapturkę, ziębę i pokrzywnicę. Pan Jarek opowiedział o znaczeniu obrączkowania w badaniu wędrówek ptaków oraz pokazał mapy ptasich tras migracji oraz jak ważne znaczenie ma Półwysep Helski. Na zakończenie intensywnego dnia było ognisko z poczęstunkiem.

Mamy nadzieję, że w ciekawy i przystępny sposób udało się dokonać popularyzacji wiedzy na temat walorów przyrodniczych Nadmorskiego Parku oraz skupić osoby zainteresowane poszerzaniem wiedzy o regionie. Cieszymy się, że w naszych wycieczkach biorą udział stali uczestnicy, jak i nowe osoby, zarówno dorośli jak i dzieci z całego województwa.

Cykl wycieczek dofinansowany jest przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

 

Grafika 1: Nadmorski Klub Przyrodnika - wrażenia z wycieczki
Grafika 2: Nadmorski Klub Przyrodnika - wrażenia z wycieczki
Grafika 3: Nadmorski Klub Przyrodnika - wrażenia z wycieczki
Grafika 4: Nadmorski Klub Przyrodnika - wrażenia z wycieczki
Grafika 5: Nadmorski Klub Przyrodnika - wrażenia z wycieczki
Grafika 6: Nadmorski Klub Przyrodnika - wrażenia z wycieczki
Grafika 7: Nadmorski Klub Przyrodnika - wrażenia z wycieczki
Grafika 8: Nadmorski Klub Przyrodnika - wrażenia z wycieczki
Grafika 9: Nadmorski Klub Przyrodnika - wrażenia z wycieczki
Grafika 10: Nadmorski Klub Przyrodnika - wrażenia z wycieczki
Grafika 11: Nadmorski Klub Przyrodnika - wrażenia z wycieczki
Grafika 12: Nadmorski Klub Przyrodnika - wrażenia z wycieczki