Wycieczka "Przyrodniczy Półwysep Helski"

Data: 11-04-2016

Dnia 9 kwietnia 2016 r. odbyła się wycieczka „Przyrodniczy Półwysep Helski” - pierwsza z cyklu czterech wypraw organizowanych w ramach projektu „Nadmorski Klub Przyrodnika”. Z miejsca zbiórki we Władysławowie uczestnicy zostali przewiezieni autokarem do malowniczego rezerwatu „Helskie Wydmy”, gdzie geolog Tomasz Ciborowski opowiedział o powstawaniu Półwyspu Helskiego, o ruchomych wydmach oraz o magnetycznych właściwościach pewnego rodzaju… piasku.

Kolejną częścią wycieczki była wizyta w obozie ornitologicznym Akcji Bałtyckiej w Kuźnicy. W obozie uczestnicy przeżyli prawdziwą przygodę – zobaczyli jak wygląda obchód do sieci ornitologicznych oraz z zaciekawieniem przyglądali się procesowi obrączkowania ptaków. Prezes Fundacji „Akcja Bałtycka” Katarzyna Rosińska przedstawiła prezentację o migracjach ptaków oraz o znaczeniu Półwyspu Helskiego w ptasich wędrówkach. Młodsi wycieczkowicze wzięli udział w grze terenowej „Wędruj z rudzikiem”. Zadaniem graczy było wcielenie się w rolę rudzika, odpoczywającego w czasie wędrówki na Mierzei Helskiej. Na uczestników gry czekały liczne, atrakcyjne zadania, co pozwoliło na przekazanie sporej dawki wiedzy w niebanalny sposób. Na zakończenie intensywnego dnia, podczas ogniska z poczęstunkiem, uczestnicy mieli okazję do wzięcia udziału w quizie z nagrodami. Każdy otrzymał torbę z materiałami promocyjnymi Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych.

Mamy nadzieję, że udało nam się osiągnąć cel naszej wycieczki – w ciekawy i przystępny sposób dokonać popularyzacji wiedzy na temat walorów przyrodniczych Nadmorskiego Parku oraz skupić osoby zainteresowane poszerzaniem wiedzy o regionie. Cieszy nas nawiązanie kontaktu z Centrum Kultury, Promocji i Sportu we Władysławowie.

Cykl wycieczek  dofinansowany jest przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Na "Helskich wydmach" jest jak na Saharze
Geolog opowiada o powstaniu Półwyspu Helskiego oraz o ruchomych wydmach
Uczestnicy wycieczki "Przyrodniczy Półwysep Helski"
Demonstracja obecności magnetytu w plażowym piasku
Obóz Akcji Bałtyckiej w Kuźnicy - obrączkowanie ptaków
Obóz Akcji Bałtyckiej w Kuźnicy - obrączkowanie ptaków
Obóz Akcji Bałtyckiej w Kuźnicy - obrączkowanie ptaków
Prezentacja o ptasich migracjach
a dla najmłodszych gra terenowa "Wędruj z rudzikiem"
Na zakończenie wycieczki ognisko z poczęstunkiem
Nagrody dla uczestników