Warsztaty "Po jasnej stronie turystyki" w NPK

Data: 19-10-2015

W dniach 15-16 października w Nadmorskim  Parku Krajobrazowym odbyły się spotkania przyrodnicze pn. „Po jasnej stronie turystyki”, na które zaproszono mieszkańców Jastarni prowadzących działalność w branży turystycznej. Spotkania zorganizowane przez Akwarium Gdyńskie dofinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Warsztaty przeprowadzone zostały przez specjalistów z Nadmorskiego Parku Krajobrazowego oraz naukowców z Morskiego Instytutu Rybackiego.

Założeniem projektu było pokazanie przedsiębiorcom z Jastarni walorów przyrodniczych terenu, poinformowanie o możliwościach rozbudowy oferty turystycznej oraz walka z „plotką przyrodniczą”. Dużą uwagę zwrócono na problem wpływu ruchu turystycznego na przyrodę Półwyspu Helskiego i Zatoki Puckiej.

Tematyka warsztatów skupiona była głównie na awifaunie Zatoki Puckiej oraz przyrodniczych ścieżkach turystycznych Półwyspu Helskiego. Podczas części teoretycznej warsztatów uczestnicy uzyskali informacje na temat rodzimych i inwazyjnych gatunkach zwierząt żyjących w Zatoce Puckiej oraz otrzymali materiały drukowane. Pierwszego dnia warsztatów silny wiatr uniemożliwił odbycie rejsu kutrem hydrograficznym, jednak w zastępstwie rejsu zorganizowano wycieczkę do portu w Jastarni, podczas której przedstawiono ciekawostki o awifaunie Półwyspu Helskiego oraz pobrano próby organizmów wodnych z Zatoki Puckiej. Drugiego dnia odbyła się wycieczka terenowa pokazująca piękno „lądowej” przyrody w rezerwacie przyrody „Helskie Wydmy” i użytku ekologicznym „Torfowe Kłyle”. Dzięki wspaniałym uczestnikom oraz doświadczonym edukatorom, pomimo kapryśnej pogody, nie zabrakło solidnej dawki wiedzy połączonej z dobrą zabawą.

Nauka obserwacji ptaków w porcie w Jastarni
Uczestnicy wycieczki do portu w Jastarni
Uczestnicy nauczyli się ropoznawać m.in. podstawowe gatunki mew i kaczek
Wchodząc do rezerwatu "Helskie Wydmy" pamiętamy, żeby poruszać się wyłącznie po wyznaczonej ścieżce
Uczestnicy dowiedzieli się o tym, jak powstał Półwysep Helski oraz jak szybko wędrują wydmy
Ścieżka edukacyjna w rezerwacie przyrody "Helskie Wydmy"
Piękno "Helskich Wydm"
Uczestnicy wycieczki
Na plaży wiatr tworzy prawdziwe dzieła sztuki
Użytek ekologiczny "Torfowe Kłyle" i dalsza część warsztatów ornitologicznych