Światowy Dzień Ptaków Wędrownych 2016 w Kuźnicy

Data: 25-05-2016

Już po raz trzeci spotkaliśmy się na Pikniku zorganizowanym z okazji Światowego Dnia Ptaków Wędrownych w Kuźnicy w dniach 14-15 maja. Światowy Dzień Ptaków Wędrownych (World Migratory Bird Day, www.worldmigratorybirdday.org) jest świętem zainicjowanym w 2006 roku przez Program Środowiskowy Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNEP) w ramach porozumienia o ochronie afrykańsko-euroazjatyckich wędrownych ptaków wodnych i konwencji o ochronie wędrownych gatunków dzikich zwierząt. Święto to jest coroczną kampanią uświadamiającą potrzebę ochrony ptaków wędrownych i ich siedlisk. W drugi weekend maja ludzie na całym świecie organizują imprezy publiczne, aby popularyzować wiedzę na temat ptasich migracji oraz potrzebę ich ochrony.
Dni Ptaków w Kuźnicy wypełnione były licznymi atrakcjami. Uczestnicy wzięli udział w obrączkowaniu ptaków w Obozie Akcji Bałtyckiej, wycieczkach na uroczysko Każa i Torfowe Kłyle oraz wykładach i pokazie filmu o Nadmorskim Parku Krajobrazowym w punkcie Informacji Turystycznej w Kuźnicy. Głównym punktem programu był Piknik Naukowy, podczas którego można było przebierać w ciekawej ofercie warsztatów przyrodniczych (szycie i malowanie ptaków, obserwacje astronomiczne, oznaczanie piór i wiele innych), wziąć udział w grze terenowej z rudzikiem, czy odwiedzić stoiska w strefie edukacyjnej. Nadmorski Park Krajobrazowy wraz z Błękitną Szkołą przygotował stoisko o wydmie nadmorskiej, którego główną atrakcją były puzzle z biegusem zmiennym oraz gra dydaktyczna „Co w wodzie pływa”. Uczestnicy zmęczeni licznymi atrakcjami mogli odpocząć w strefie relaksu na leżakach z pięknymi rysunkami Dawida Kilona.
Na stoisku Akcji Bałtyckiej odbyło się losowanie atrakcyjnych nagród dla osób biorących udział w konkursie. Na zwycięzców czekały między innymi: budki lęgowe, kubki, przyrodnicze rękodzieło, książki o tematyce ornitologicznej i wiele innych. Pomimo kapryśnej pogody uczestnicy byli bardzo zadowoleni z Pikniku. Dziękujemy Fundacji Akcja Bałtycka oraz partnerom za owocną współpracę. Do zobaczenia za rok!

Informacje o Pikniku:
Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Akcja Bałtycka.
Współorganizatorem jest Nadmorski Park Krajobrazowy.

Partnerem naukowym wydarzenia jest Stacja Badania Wędrówek Ptaków Uniwersytetu Gdańskiego.
Partnerzy: Ecotone, Północnokaszubska Lokalna Grupa Rybacka, Trójmiejska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, Stowarzyszenie Ochrony Sów, Stacja Ornitologiczna Muzeum i Instytut Zoologii Polskiej Akademii Nauk, Grupa Badawcza Ptaków Wodnych Kuling, Firma Arborea Marlena Typiak, Pomorski Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Ptaków i Drobnych Ssaków „Ostoja”, Fab Lab Trójmiasto, Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu, Słowiński Park Narodowy, WWF Polska, Naukowe Koło Ornitologiczne Kos UG, MERGUS Dawid Kilon, AgnesLand
Patronat medialny: Radio Gdańsk, Ptaki Polski, ecoPress

Światowy Dzień Ptaków Wędrownych 2016 jest realizowany w ramach projektu „Znaczenie Pomorza Gdańskiego dla ptaków wędrownych” dofinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku
 

 

Grafika 1: Światowy Dzień Ptaków Wędrownych 2016 w Kuźnicy
Grafika 2: Światowy Dzień Ptaków Wędrownych 2016 w Kuźnicy
Grafika 3: Światowy Dzień Ptaków Wędrownych 2016 w Kuźnicy
Grafika 4: Światowy Dzień Ptaków Wędrownych 2016 w Kuźnicy
Grafika 5: Światowy Dzień Ptaków Wędrownych 2016 w Kuźnicy
Grafika 6: Światowy Dzień Ptaków Wędrownych 2016 w Kuźnicy
Grafika 7: Światowy Dzień Ptaków Wędrownych 2016 w Kuźnicy
Grafika 8: Światowy Dzień Ptaków Wędrownych 2016 w Kuźnicy
Grafika 9: Światowy Dzień Ptaków Wędrownych 2016 w Kuźnicy