Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Nadmorski Park Krajobrazowy

  • Nadmorski Park Krajobrazowy
    Nadmorski Park Krajobrazowy
WŁADYSŁAWOWO
Rusza krajobrazowy konkurs fotograficzny „Pomorskie w kadrze”
Foldery NPK

Foldery edukacyjno turystyczne NPK

Film promocyjny

Film promocyjny

Folder Krajobrazy NPK
Mapy interaktywne

Mapy interaktywne

WFOSiGW

WFOŚiGW w Gdańsku

Facebook

Polub nas na Facebooku

Dzień Krajobrazu, obchodzony po raz trzeci w naszym kraju, jest świętem ustanowionym w celu promowania zagadnień związanych z ochroną i planowaniem krajobrazu, który ma ogromny wpływ na jakość naszego życia. Z tej okazji w sobotę 20 października odbyła się kolejna impreza edukacyjna w ramach Nadmorskiego Klubu Przyrodnika zorganizowana przez Nadmorski Park Krajobrazowy i Błękitną Szkołę we Władysławowie. Mimo niesprzyjającej pogody (silny wiatr i zapowiedź deszczu) poszliśmy na Spacer Krajobrazowy na Cyplu Helskim, gdzie pan mgr inż. Adam Michalak opowiedział o historii Helu oraz o ciekawych miejscach, jak tradycyjna stara zabudowa kaszubskiej wsi rybackiej czy Muzeum Rybołówstwa. Na cyplu Półwyspu Helskiego istnieje wiele bunkrów z okresu II wojny światowej, usłyszeliśmy o ich historii I znaczeniu strategicznym w czasie wojny. Po drodze w porcie obserwowaliśmy ptaki, głównie mewy śmieszki i srebrzyste, ale też spotkaliśmy mewę siodłatą. Po olbrzymiej porcji wiedzy w Domu Morświna uczestniczyliśmy w treningu medycznym fok w Fokarium. Na zakończenie poszliśmy Promenadą nad plażą, gdzie pan dr Karol Tylmann opowiadał o procesach geologicznych dzięki którym powstał półwysep. Mogliśmy też zobaczyć typowe zbiorowiska roślin wydmowych z wydmuchrzyca piaskową, piaskownicą zwyczajną, szczotlichą siwą i mikołajkiem nadmorskim. Dowiedzieliśmy się też o gatunkach inwazyjnych, jak róża pomarszczona i robinia akacjowa oraz o ich wpływie na ekosystem i nasze rodzime gatunki.

Bardzo serdecznie dziękujemy kierownictwu Stacji Morskiej w Helu za umożliwienie zwiedzania Fokarium i Domu Morświna naszej grupie.

Dziękujemy za uczestnictwo i zapraszamy na kolejne imprezy edukacyjne!

Warsztaty zorganizowano w ramach cyklu wydarzeń edukacyjnych „Nadmorski Klub Przyrodnika”, które dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.