Ptasie święto w Nadmorskim Parku Krajobrazowym

Data: 07-10-2020

W pierwszy weekend października obchodziliśmy Europejskie Dni Ptaków. Z tej okazji razem z Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Ptaków i Błękitną Szkołą we Władysławowie zorganizowaliśmy w rezerwacie przyrody Beka grę terenową.

Sobotnie przedpołudnie nie zapowiadało udanej imprezy. Wiał silny, wschodni wiatr, zaczął padać deszcz, a na domiar złego wszystkie gęsi gdzieś się ulotniły. Na Bece było zimno, mokro i pusto. Rozważaliśmy nawet odwołanie zabawy. Skoro jednak obiecaliśmy, że „będziemy na Was czekać między godziną 10:00 a 13:00”, nie pozostało nam nic innego jak tylko rozstawić się na punktach i cierpliwie wyczekiwać uczestników gry. Punkty były rozmieszczone na trasie ścieżki edukacyjnej i każdy z nich dotyczył innego zagadnienia związanego z rezerwatem. Mieliśmy przygotowane opowieści m.in. o czajkach i projekcie „koszowania” gniazd w celu ochrony jaj przed drapieżnikami, o gęsiach i ich rozpoznawaniu, o konikach polskich i ich roli jako „żywe kosiarki”, o jesiennych migracjach ptaków, a także o roślinach na brzegu morskim i łąkach halofilnych.   
Przed godziną 10, jak na komendę, zaczęły się zlatywać gęsi. Jak się poźniej okazało - głównie gęgawy, czyli bohaterki tegorocznych Europejskich Dni Ptaków. A niedługo po nich zjawili się pierwsi śmiałkowie. Szczelnie opatuleni, w kapturach i pod parasolami, ale uśmiechnięci i gotowi do działania. Na punkcie startowym każdy otrzymał krzyżówkę z pytaniami, na które odpowiedzi należało szukać w opowiadanych przez nas historiach. Mimo przejmującego wiatru, chętnych do zabawy nie zabrakło. Wszystkim udało się przejść całą trasę oraz rozwiązać krzyżówkę i odkryć hasło. Ogromnie nas cieszy, że nie tylko my uważamy, iż nie ma złej pogody na pójście w teren. Dopisały także gęgawy, których naliczyliśmy ponad 700.

Więcej informacji o Europejskich Dniach Ptaków możecie znaleźć na stronie OTOP. A kto ma ochotę zmierzyć się z pytaniami z krzyżówki, niech zajrzy do poniższej fotorelacji.

Tekst: JK, Foto: JK, PB, MM (OTOP)
 

Grafika 1: Ptasie święto w Nadmorskim Parku Krajobrazowym
Grafika 2: Ptasie święto w Nadmorskim Parku Krajobrazowym
Grafika 3: Ptasie święto w Nadmorskim Parku Krajobrazowym
Grafika 4: Ptasie święto w Nadmorskim Parku Krajobrazowym
Grafika 5: Ptasie święto w Nadmorskim Parku Krajobrazowym
Grafika 6: Ptasie święto w Nadmorskim Parku Krajobrazowym
Grafika 7: Ptasie święto w Nadmorskim Parku Krajobrazowym
Grafika 8: Ptasie święto w Nadmorskim Parku Krajobrazowym
Grafika 9: Ptasie święto w Nadmorskim Parku Krajobrazowym
Grafika 10: Ptasie święto w Nadmorskim Parku Krajobrazowym