Piknik naukowy w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Ptaków Wędrownych

Data: 12-05-2014

W dniach 10-11 maja na plaży przy wejściu nr 29 w Kuźnicy odbył się Piknik Naukowy zorganizowany przez Fundację Akcja Bałtycka, w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Ptaków Wędrownych. W tym roku Piknik odbywał się pod hasłem „Migracje ptaków i turystyka”. Województwo Pomorskie, a w szczególności Mierzeja Helska jest idealnym miejscem promowania powyższego hasła z uwagi na możliwość obserwacji ptasiej migracji, jaka się odbywa nad tym terenem.

Na stoisku przygotowanym przez Nadmorski Park Krajobrazowy i Błękitną Szkołę przedstawiony został układ strefowy wydmy nadmorskiej z charakterystycznymi dla niej roślinami. Na wydmach, pod osłoną roślin mogą gniazdować liczne gatunki ptaków m.in. małe siewki obrożne, biegusy oraz rzadkie u nas ostrygojady.

Ponadto uczestnicy pikniku odwiedzając stoisko przygotowane przez Nadmorski Park Krajobrazowy i Błękitną Szkołę mogli uzyskać informacje na temat walorów przyrodniczych i krajobrazowych NPK Dla zainteresowanych przygotowano również drobne upominki w postaci wydawnictw edukacyjnych Parku.

W trakcie pikniku odbyły się liczne atrakcje m.in. pokazy obrączkowania ptaków oraz kiermasz rękodzieła przyrodniczego. Odbyła się również wycieczka z ornitologiem, podczas której można było odkryć bogactwo gatunków ptaków spotykanych w okolicy. Uczestnicy pikniku mogli wziąć udział w turnieju wiedzy z dziedziny ornitologicznej oraz w grze terenowej „Wędruj z rudzikiem”, polegającej na wcieleniu się w rolę rudzika odpoczywającego w czasie wędrówki na Mierzei Helskiej. Dla najmłodszych zorganizowano warsztaty plastyczne, podczas których m.in. można było uszyć różne, wesołe ptaszki.