Obchody Światowego Dnia Ptaków Wędrownych w Kuźnicy 2015

Data: 11-05-2015

W ubiegły weekend obchodziliśmy Światowy Dzień Ptaków Wędrownych.  Święto to stanowi element kampanii mającej na celu uświadomienie potrzeby ochrony ptaków wędrownych i ich siedlisk.  Tegoroczne Międzynarodowe Dni Ptaków Wędrownych odbyły się pod hasłem „Energia – uczyńmy ją bezpieczną dla ptaków”. Z tej okazji w miejscowości Kuźnica (Półwysep Helski) odbył się piknik naukowy, którego współorganizatorem był Nadmorski Park Krajobrazowy.

Pracownicy Nadmorskiego Parku Krajobrazowego i Błękitnej Szkoły przygotowali stoisko edukacyjne związane z siedliskiem nadmorskich wydm. Uczestnicy akcji poprzez zabawę dowiedzieli się wielu ciekawostek na temat wydm nadmorskich i charakterystycznych dla nich roślin, ptaków wodnych oraz ryb występujących w Bałtyku. Na odwiedzających stoisko czekały również drobne upominki w postaci materiałów promocyjnych, ulotek i map dotyczących NPK.

W trakcie pikniku odbyły się liczne atrakcje m.in. pokazy obrączkowania ptaków, wycieczki ornitologiczne oraz warsztaty przyrodnicze m.in. z oznaczania piór, wypluwek oraz zajęcia rękodzielnicze.  Chętni mogli wziąć udział w licznych konkursach przyrodniczych i grach terenowych.

Dni Ptaków są coroczną imprezą organizowaną przez Fundację Akcja Bałtycką. Mamy nadzieję, że Piknik na stałe wpisze się w kalendarz imprez w woj. pomorskim i przyczyni się do zwiększenia zainteresowania tematem ochrony walorów przyrodniczych Półwyspu Helskiego i turystyką kwalifikowaną.

Projekt został dofinansowany z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Grafika 1: Obchody Światowego Dnia Ptaków Wędrownych w Kuźnicy 2015
Grafika 2: Obchody Światowego Dnia Ptaków Wędrownych w Kuźnicy 2015
Grafika 3: Obchody Światowego Dnia Ptaków Wędrownych w Kuźnicy 2015
Grafika 4: Obchody Światowego Dnia Ptaków Wędrownych w Kuźnicy 2015
Grafika 5: Obchody Światowego Dnia Ptaków Wędrownych w Kuźnicy 2015
Grafika 6: Obchody Światowego Dnia Ptaków Wędrownych w Kuźnicy 2015
Grafika 7: Obchody Światowego Dnia Ptaków Wędrownych w Kuźnicy 2015
warsztaty z oznaczania pior
Rudzik zaprasza do gry terenowej
stoisko z haftem kaszubskim
Grafika 11: Obchody Światowego Dnia Ptaków Wędrownych w Kuźnicy 2015
kiermasz z rękodziełem