Nadmorski Piknik z Parkiem

Data: 07-08-2015

„Nadmorski Piknik z Parkiem - spotkanie z przyrodą i kulturą Kaszub” pod tym hasłem, jak co roku w wakacje letnie pracownicy Nadmorskiego Parku Krajobrazowego i Błękitnej Szkoły zorganizowali warsztaty dotyczące walorów przyrodniczych i kulturowych NPK.

Podczas pikniku, który odbył się 6 sierpnia, uczestnicy mieli okazję zapoznać się z organizmami żyjącymi w Bałtyku. Mogli między innymi obejrzeć pod binokularem czy lupą nereidy, krewetki atlantyckie oraz poznać gatunki ptaków występujących na terenie NPK. Oprócz ciekawostek na temat owadów, których żywe okazy budziły niemałe zainteresowanie, na pikniku można było zdobyć wiedzę na temat porostów oraz obejrzeć bogate zbiory karpologiczne (nasiona, owoce). Dodatkowo na przykładzie ekspozycji układu strefowego wydmy omówiono specyfikę tego typu siedliska oraz jego rolę w krajobrazie nadmorskim. Szczególne zainteresowanie budziły modele roślin chronionych, takie jak: mikołajek nadmorski, lnica wonna czy kruszczyk szerokolistny.

Dużym zainteresowaniem zarówno wśród dzieci jak i dorosłych cieszyła się gra dydaktyczna „Co pływa w Zatoce Puckiej?”, która miała na celu przybliżenie różnorodności gatunkowej ryb zamieszkujących ten akwen. Uwagę dzieci przykuwało również koło fortuny, dzięki czemu miały okazję wykazać się wiedzą przyrodniczą i zdobyć drobny upominek.

Przy tej okazji nie mogło zabraknąć warsztatów artystycznych, podczas których można było nauczyć się podstaw haftu kaszubskiego, pomalować odlewy gipsowe i  zaprojektować własną torbę płócienną i koszulkę oraz wykonać papier czerpany.

W przyszły czwartek 13 sierpnia zapraszamy na następny piknik, tym razem  historyczno-przyrodniczy „Halleriada” , który zostanie zorganizowany razem z Muzeum Ziemi Puckiej z okazji 142 rocznicy urodzin gen. J. Hallera. Oprócz warsztatów przyrodniczych  będzie możliwość spotkania się z twórcami ludowymi (rzeźbiarzami, hafciarką) oraz z drużyną harcerską 32GDH im. Gen. Józefa Hallera z Pucka pod dowództwem hm. Danuty Torlińskiej. Na dziedzińcu przy Muzeum swój ekwipunek i rzemiosło rycerskie prezentować będzie grupa rekonstrukcyjna z Władysławowa „Drużyna Księcia Sambora”.

Do zobaczenia!                

bogaty świat Bałtyku
obserwacje mikroskopowe
tajemnice porostów
pokaz zbiorów karpologicznych
ekspozycja ukladu strefowego wydmy
poznajemy ptaki NPK
Grafika 7: Nadmorski Piknik z Parkiem
bliskie spotkania z owadami
Grafika 9: Nadmorski Piknik z Parkiem
upominek dla każdego
przyrodnicze koło wiedzy
co pływa w Zatoce?
papier czerpany
malowanie odlewow gipsowych
warsztaty plastyczne
wlasnoręcznie udekorowana torba