Nadmorski Park Krajobrazowy na I Bałtyckim Pikniku Ekologicznym

Data: 24-06-2014

W niedzielę, 22 czerwca na plaży w Gdańsku Brzeźnie odbył się I Bałtycki Piknik Ekologiczny zorganizowany przez Fundację Nasza Ziemia, w ramach kampanii Międzynarodowe Sprzątanie Bałtyku. Tegoroczna akcja plenerowa odbyła się pod hasłem „Poznaj, pokochaj – chroń Bałtyk.” Miała na celu pokazanie, jak każdy z nas może chronić Bałtyk i dlaczego należy o niego dbać. 

Na stoisku przygotowanym przez Nadmorski Park Krajobrazowy i Błękitną Szkołę przedstawiony został układ strefowy wydmy nadmorskiej z charakterystycznymi dla niej roślinami. Wydmy nadmorskie są bardzo wrażliwymi ekosystemami, podatnymi na zmiany spowodowane wiatrem i zadeptywaniem. Są to cenne miejsca stanowiące granicę między lądem a plażą oraz stanowią obszar gniazdowania wielu gatunków ptaków i występowania chronionych gatunków roślin, takich jak mikołajek nadmorski czy lnica wonna.
Ponadto odwiedzający plażę przy brzeźnieńskim molo mogli wziąć udział w licznych zabawach, konkursach z nagrodami oraz obserwacjach przyrodniczych. Była możliwość przeprowadzenia eksperymentu z wodą, posłuchać bajki o eutrofizacji, zrobić upcyklingowy latawiec, a nawet uszyć bałtycką rybę. Podczas spotkań ze specjalistami można było się dowiedzieć co żyje w Bałtyku, co mu zagraża oraz dlaczego to morze jest takie wyjątkowe. Bałtycki Piknik spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców i turystów odwiedzających Gdańsk.

 

Grafika 1: Nadmorski Park Krajobrazowy na I Bałtyckim Pikniku Ekologicznym
Grafika 2: Nadmorski Park Krajobrazowy na I Bałtyckim Pikniku Ekologicznym
Grafika 3: Nadmorski Park Krajobrazowy na I Bałtyckim Pikniku Ekologicznym
Grafika 4: Nadmorski Park Krajobrazowy na I Bałtyckim Pikniku Ekologicznym
Grafika 5: Nadmorski Park Krajobrazowy na I Bałtyckim Pikniku Ekologicznym
Grafika 6: Nadmorski Park Krajobrazowy na I Bałtyckim Pikniku Ekologicznym
Grafika 7: Nadmorski Park Krajobrazowy na I Bałtyckim Pikniku Ekologicznym
Grafika 8: Nadmorski Park Krajobrazowy na I Bałtyckim Pikniku Ekologicznym