Monitoring i rozmnażanie mikołajka nadmorskiego w NPK

Data: 28-09-2015

Wraz z końcem września pracownicy NPK zakończyli coroczny monitoring mikołajka nadmorskiego, posadzonego w 2011 r. na terenie Półwyspu Helskiego, w ramach projektu pt. „Reintrodukcja mikołajka nadmorskiego na historycznych stanowiskach na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego” zrealizowanego we współpracy z Parkiem przez Międzygminny Związek Zatoki Puckiej. Posadzone rośliny pochodziły z hodowli in vitro założonej na materiale macierzystym pozyskanym z rodzimej populacji mikołajka nadmorskiego.

Rezultaty tego projektu były na tyle zadawalające, że skłoniły pracowników Parku do podjęcia dalszych prac nad reintrodukcją tego gatunku we własnym zakresie, przy wykorzystaniu dostępnej bazy nasiennej. Obecnie prowadzony jest projekt polegający na odtwarzaniu populacji mikołajka nadmorskiego za pomocą nasion pozyskanych z okazów rosnących na naturalnych stanowiskach na terenie Półwyspu Helskiego. Na potrzeby projektu uzyskane zostało stosowane zezwolenie od Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku na zbiór, przetrzymywanie i wprowadzanie do środowiska gatunku objętego ochroną. Zebrane w ubiegłym roku nasiona zostały przygotowane do wysiewu poprzez kilkumiesięczną stratyfikację (w tym przypadku była to tzw. stratyfikacja chłodna, czyli przechowywanie nasion w warunkach stałej wilgotności w temp. ok. 5-6 °C) i na wiosnę tego roku wysiane w multipalety. Po kilku tygodniach większość nasion wykiełkowała i w trakcie bieżącego sezonu wegetacyjnego siewki wykształciły liście oraz długi system korzeniowy. Uzyskano w ten sposób ok. 500 sztuk sadzonek mikołajka nadmorskiego pochodzących z rozmnażania generatywnego. W ubiegłym tygodniu wykonana została ważna i trudna część procesu hodowli polegająca na przesadzeniu roślin z multipalet do większych, wysokich doniczek umożliwiających swobodny wzrost i rozbudowanie systemu korzeniowego.

Po przezimowaniu sadzonki będą przechowywane przez kolejny sezon wegetacyjny i na jesień przyszłego roku planowane jest ich wprowadzenie do środowiska naturalnego. W tej chwili bardzo istotne jest zapewnienie młodym roślinom jak najlepszych warunków do wzrostu, aby wprowadzone na naturalne stanowiska zachowały żywotność w surowych wydmowych warunkach.

Grafika 1: Monitoring i rozmnażanie mikołajka nadmorskiego w NPK
Grafika 2: Monitoring i rozmnażanie mikołajka nadmorskiego w NPK
Grafika 3: Monitoring i rozmnażanie mikołajka nadmorskiego w NPK
Grafika 4: Monitoring i rozmnażanie mikołajka nadmorskiego w NPK
Grafika 5: Monitoring i rozmnażanie mikołajka nadmorskiego w NPK
Grafika 6: Monitoring i rozmnażanie mikołajka nadmorskiego w NPK
Grafika 7: Monitoring i rozmnażanie mikołajka nadmorskiego w NPK
Grafika 8: Monitoring i rozmnażanie mikołajka nadmorskiego w NPK