Mikołajek nadmorski w Nadmorskim

Data: 12-05-2020

Kontynuujemy działania związane z odtwarzaniem populacji mikołajka nadmorskiego (Eryngium maritimum) na terenie jego naturalnego i historycznego występowania, w granicach Nadmorskiego Parku Krajobrazowego.

Wyhodowane w ubiegłych latach młode okazy zostały posadzone w pasie nadmorskich wydm oraz po stronie zatokowej, w miejscach wybranych na podstawie monitoringu stanowisk tego gatunku oraz z uwzględnieniem odpowiednich warunków siedliskowych. Sadzonki mikołajka nadmorskiego po dwóch latach wzrostu w warunkach szkółkarskich, wykształciły długie i silne systemy korzeniowe, w związku z czym mogły zostać posadzone na jesieni ubiegłego roku oraz wiosną tego roku.
Obecnie oczekujemy na wykiełkowanie kolejnej partii nasion, które zostały w tym tygodniu wysiane do multipalet i będą przechowywane przez kolejne dwa lata w warunkach szkółkarskich.

Mikołajek nadmorski to roślina zagrożona wyginięciem i objęta ścisłą ochroną gatunkową. Głównym zagrożeniem dla mikołajka jest niszczenie jego naturalnych siedlisk m. in. poprzez budowę umocnień brzegowych czy wydeptywanie wydm, a także celowe zrywanie. Gatunek ten zasługuje na szczególną troskę: nie dość, że rośnie w tak trudnych warunkach i umacnia wydmy, to jeszcze jest rośliną miododajną. Trzymamy kciuki za nowe nasadzenia!

tekst: PB, foto: LB, JK

 

Działanie zostało sfinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

Sadzenie mikołajka na wydmie
Mikołajek nadmorski przed
 i po wsadzeniu
Przygotowanie ziemi do wysiewu
Wysiewanie nasion mikołajka
W każdej doniczce jest po kilka nasion