Inwentaryzacja sów w NPK

Data: 13-04-2017

W kwietniu na terenie NPK i jego otuliny odbyła się inwentaryzacja sów leśnych – sóweczki, włochatki, uszatki i puszczyka. Tegoroczna inwentaryzacja była kontynuacją i poszerzeniem działań prowadzonych w ubiegłych latach. W pracach wzięli udział pracownik Nadleśnictwa Choczewo oraz przedstawiciel Fundacji Akcja Bałtycka.

Badania terenowe polegały na nasłuchach  i stymulacji głosowej sów. Głos jest podstawową oznaką obecności sów, a umiejętnie prowadzona metoda stymulacji głosowej pozwala efektywnie i w krótkim czasie zlokalizować terytoria ptaków. Podczas badań niezbędna jest znajomość szerokiego repertuaru sowich głosów, służących do oznaczania terytorium, przyciągania partnera, czy wydawanych podczas opieki nad pisklętami.

Na terenie NPK i jego otuliny stwierdzono obecność puszczyków (dwa odzywające się samce, para ptaków oraz dwie samice) oraz uszatki. Nie potwierdzono ubiegłorocznego stanowiska włochatki - nielicznego w Polsce gatunku lęgowego, występującego nierównomiernie, głównie w górach i na północy kraju. Badania terenowe będą kontynuowane w celu zwiększenia kategorii lęgowej zinwentaryzowanych sów.

Działania związane z monitoringiem sów w NPK dofinansowane są ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

Inwentaryzacja sów w NPK
Inwentaryzacja sów w NPK
Pełnia księżyca podczas inwentaryzacji
Podczas inwentaryzacji natrafiliśmy na "kamienny stół olbrzymów"