Interwencja w sprawie osłabionych alek w Kuźnicy

Data: 19-01-2016

Wczoraj przed południem otrzymaliśmy informację od Andrzeja Kośmickiego z GBPW Kuling o grupie osłabionych alek (Alca torda) znajdujących się w basenie portowym w Kuźnicy. Wraz z pracownikiem RDOŚ w Gdańsku pojechaliśmy na miejsce, gdzie okazało się, że ok. 20 ptaków siedziało na lodzie, część z nich była ranna. Dzięki sprawnej akcji strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej z Jastarni udało się podjąć z lodu siedem alek, które szybko przetransportowano do Kliniki Weterynaryjnej w Gdyni, gdzie otrzymały niezbędną pomoc medyczną (jeden z ptaków przeszedł operację zakładania szwów na skrzydle). Następnie ptaki trafiły do Pomorskiego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Ptaków i Drobnych Ssaków Ostoja w Pomieczynie na rehabilitację. Gdy ich stan ulegnie poprawie zostaną wypuszczone na wolność w miejscu ich zimowania.

Dziś otrzymaliśmy informację o alce znalezionej na chodniku w Kuźnicy, którą zaopiekowali się życzliwi ludzie. Ptak był osłabiony i posiadał obrażenia na skrzydłach, odwieziono go więc do lecznicy w Gdyni. W porcie w Kuźnicy zaobserwowaliśmy jeszcze dwie alki pływające w stadzie nurogęsi i gągołów, lecz mamy nadzieję, że nie będą potrzebowały naszej pomocy.

Warto zaznaczyć, że alki to ptaki gniazdujące na stromych klifach u wybrzeży północnych mórz, często w mieszanych koloniach z przedstawicielami innych alkowatych oraz mew. Obszar Natura 2000 Zatoka Pucka jest prawdopodobnie najważniejszą ostoją zimową tego gatunku w Polsce. Na lądzie ptaki te pojawiają się bardzo sporadycznie, zagnane przez sztormy, chore lub ranne. Dużym zagrożeniem dla tego gatunku jest zanieczyszczenie wód substancjami ropopochodnymi oraz nadmierny przyłów rybacki.

Składamy podziękowania dla ekipy strażaków z OSP Jastarnia za zaangażowanie i profesjonalną akcję ratunkową. 

Grafika 1: Interwencja w sprawie osłabionych alek w Kuźnicy
Grafika 2: Interwencja w sprawie osłabionych alek w Kuźnicy
Grafika 3: Interwencja w sprawie osłabionych alek w Kuźnicy
Grafika 4: Interwencja w sprawie osłabionych alek w Kuźnicy
Grafika 5: Interwencja w sprawie osłabionych alek w Kuźnicy
Grafika 6: Interwencja w sprawie osłabionych alek w Kuźnicy