Badania parametrów fizykochemicznych cieków wodnych

Data: 03-08-2017

W lipcu pracownicy Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, w ramach współpracy z Naukowym Kołem Chemików Politechniki Gdańskiej, przeprowadzili drugą w tym roku serię poboru próbek i analiz fizykochemicznych wody z cieków przepływających przez teren NPK i otuliny.

Nadmorski Park Krajobrazowy dysponuje kilkuletnią serią pomiarową i wynikami badań wykonywanych w ramach współpracy z Naukowym Kołem Chemików Politechniki Gdańskiej dotyczącymi wskaźników fizyczno-chemicznych wód rzek przymorskich. Badania wykonywane były dotychczas w okresie sezonu letniego, kiedy stopień zanieczyszczeń wód powierzchniowych jest najwyższy ze względu na wzmożony ruch turystyczny. Dla prawidłowej oceny stanu jakości wód w rzekach na terenie Parku konieczny jest pobór prób oraz przeprowadzenie pomiarów i analiz w czterech okresach roku: wiosna, lato, jesień, zima. W ramach tegorocznych badań wykonano pomiary wiosenne i letnie, przed nami serie pomiarów jesienią i zimą.

Pobór prób wody przeprowadzany jest na ciekach: Błądzikowski Potok, Bychowska Struga, Czarna Wda, Gizdepka, Karwianka, Piaśnica, Płutnica, Reda; oraz kanałach w rezerwacie przyrody Beka, Pucku i Władysławowie. Punkty poboru wody zostały ustalone w charakterystycznych bądź istotnych miejscach (ujścia rzek, dopływy, rozwidlenia). W miejscach poboru próbek wody dokonuje się bezpośredniego pomiaru jej właściwości fizykochemicznych (pH, przewodność, zawartość rozpuszczonego tlenu) za pomocą miernika Elmetron CX-461. Następnie, próbki wody są przewożone do siedziby NPK-Błękitna Szkoła i badana jest zawartość jonów fosforanowych i azotynowych oraz Chemiczne Zapotrzebowanie na Tlen (ChZT) za pomocą testów firmy Merck i spektrofotometru Merck Pharo 300. W Katedrze Chemii Analitycznej Politechniki Gdańskiej, wykonywane są badania na zawartość pozostałych jonów za pomocą chromatografii jonowej (IC) oraz TOC (Ogólny Węgiel Organiczny). Przeprowadzone badania pozwolą na monitorowanie zmian jakości wód w wyżej wymienionych rzekach. Możliwe będzie wskazanie potencjalnych czynników negatywnie oddziałujących na stan wód.

Grafika Badania parametrów fizykochemicznych cieków wodnych
Grafika Badania parametrów fizykochemicznych cieków wodnych
Grafika Badania parametrów fizykochemicznych cieków wodnych
Grafika Badania parametrów fizykochemicznych cieków wodnych
Grafika Badania parametrów fizykochemicznych cieków wodnych