Chcemy dzielić się wiedzą przyrodniczą oraz kulturą i tradycją regionu Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, w związku z czym zapraszamy szkoły, domy kultury, wiejskie kluby, kluby seniorów, stowarzyszenia, organizacje oraz inne instytucje samorządowe i non-profit do skorzystania z oferty zajęć Nadmorskiego Parku Krajobrazowego.
Możemy zorganizować zajęcia w naszej siedzibie, ale także przyjeżdżamy do szkół, domów kultury czy miejsc udostępnionych przez inną instytucję.
Każdorazowo omawiamy tematykę warsztatów oraz dostosowujemy się do grupy odbiorców. Zajęcia prowadzą pracownicy NPK lub współpracujący z nami edukatorzy.
Przykładowe tematy zrealizowanych zajęć:
1. Walory przyrodnicze Nadmorskiego Parku Krajobrazowego
Wykład prezentujący najważniejsze informacje dotyczące Nadmorskiego Parku Krajobrazowego – historia oraz jego walory przyrodniczo – krajobrazowe.
2. Nasze nietoperze
Podczas prezentacji dotyczącej tej niezwykłej grupy ssaków będzie można poznać gatunki nietoperzy, dowiedzieć się jak postrzegają świat za pomocą zmysłów, a także obalić mity na ich temat. Jeśli wśród odbiorców będą dzieci przewidziano część warsztatową – na przykład papieroplastyka z nietoperzami. W okresie od maja do września istnieje możliwość przeprowadzenia wieczorno-nocnych warsztatów terenowych z wykorzystaniem metod badawczych.
3. Zioła w służbie urody
Podczas części teoretycznej uczestnicy zostaną zapoznani z właściwościami i możliwościami zastosowania pospolitych roślin w kosmetykach oraz tego czym są kosmetyki naturalne, jak można je wykonywać oraz jak ważne jest ich właściwe przechowywanie. Część praktyczna polega na wykonaniu peelingu i/lub mydełka glicerynowego, które będzie można zabrać ze sobą do domu.
4. Mikro w skali makro
Na warsztatach uczestnicy mają możliwość poznania sprzętu laboratoryjnego (mikroskopy i binokulary), nauczyć się ich obsługi oraz samodzielnie wykonać obserwacje różnych obiektów i sfotografować je przy pomocy specjalistycznej kamery, nakładanej na binokular. Fotografie te są przekazywane uczestnikom w wersji cyfrowej. Zajęcia dla grup zorganizowanych od 10 do 20 osób – WYŁĄCZNIE w siedzibie NPK. Ograniczenie wieku dzieci – od klasy zero.
5. Dzika przyroda – fascynująca, piękna, przyjazna czy niebezpieczna?
Zajęcia zapraszają uczestników do poszerzania swojej wiedzy o otaczającej nas przyrodzie, poznawaniu faktów i obalaniu mitów na temat dzikich zwierząt oraz jakie mogą zachodzić niebezpieczne interakcje pomiędzy zwierzętami i ludźmi. Zajęcia dla grup dzieci klas zero i nauczania początkowego, ewentualnie najstarsze grupy przedszkolne.
6. Co z tym parkiem?
Zajęcia dla starszych klas szkoły podstawowej i szkoły średniej. W czasie zajęć szeroko są omawiane tematy ochrony przyrody w Polsce: różne rodzaje ochrony gatunkowej, formy ochrony przyrody, ochrona krajobrazu, przepisy, zakazy. Przedstawienie zagadnień związanych zamieszkiwaniem terenów chronionych – jakie są korzyści i ograniczenia dla mieszkańców?
7. Gatunki obce na naszej planecie- słodkie, piękne i pachnące-ale czy na pewno?
Na zajęciach przedstawione zostaną gatunki roślin oraz zwierząt inwazyjnych i obcych najczęściej występujących na naszym terenie. Część teoretyczna przewiduje: omówienie zagadnień związanych z pojęciami gatunku obcego i inwazyjnego oraz naukę rozpoznawania niektórych z tych gatunków. Lekcja ta zakończona będzie quizem z nagrodami dot. znajomości omówionych gatunków. Zajęcia przeznaczone dla rodzin oraz grup dzieci klas od czwartej.
8. Mamo, tato czy my się znamy? O rodzicielstwie w świecie zwierząt
W trakcie zajęć uczestnicy dowiedzą się o strategiach rozrodczych zwierząt oraz czy poszczególne gatunki zwierząt opiekują się swoim potomstwem. Warsztaty urozmaicone pytaniami, zagadkami oraz modelami edukacyjnymi. Zajęcia mogą przyjmować różną skalę trudności w zależności od docelowej grupy wiekowej- od przedszkola po osoby dorosłe.
9. Barwy jesieni
Zajęcia poświęcone zmianom jakie zachodzą w świecie przyrody jesienią. Omówione zostaną symbole tej pory roku, takie jak kasztany, żołędzie i inne oraz zwierzęta kojarzące się z tym okresem. Dotyczyć ich będą podstawowe informacje, jak i ciekawostki o których nie zawsze się mówi.
10. Zieleń na bieli
Podstawowym elementem zajęć jest nauka rozpoznawania gatunków drzew iglastych. Omówione zostają poszczególne drzewa wraz z opisem i krótkim poradnikiem z najważniejszymi cechami diagnostycznymi.
11. Zajęcia terenowe w punkcie edukacyjnym przy Alei lipowej w Rzucewie
W trakcie zajęć dla grupy zostanie wygłoszona prelekcja o przyrodniczej roli sędziwych drzew połączona z krótkim spacerem po alei. Kolejnym elementem są karty pracy do wykonania w oparciu o treści prezentowane na tablicach edukacyjnych na parkingu. Zajęcia mogą zostać poszerzone o terenowe gry i zabawy przyrodnicze.
Możemy zorganizować także zajęcia o innej tematyce.
Zapraszamy do kontaktu:
- telefon: 58 674 06 85
- e-mail: npk@pomorskieparki.pl
- Facebook: https://www.facebook.com/NadmorskiParkKrajobrazowy
- osobiście: ul. Morska 6a, Władysławowo (pon-pt. 7.30-15.30)