Edukacja na trawie i piasku- czyli edukacyjne podsumowanie lata

Data: 27-08-2024

Powoli kończą się wakacje, a wraz z nimi nasze sezonowe działania edukacyjne.

Podczas czterech Pikników z Parkiem, które mieliśmy przyjemność współtworzyć z Błękitną Szkołą we Władysławowie czekaliśmy na Was w ogrodzie przy naszej siedzibie. To było niezwykłe lato i za każdym razem dopisała nam pogoda, ani razu nie musieliśmy kryć się przed deszczem (który swoją drogą oczywiście jest potrzebny). Chciałbyś/chciałabyś zrobić własne/własną…podkładkę, torbę, bomby kwietne, świeczkę? To pytanie padało wielokrotnie, bowiem większość stoisk była warsztatowo-edukacyjna. Oprócz tego nie zabrakło rozmów ze specjalistami o ptakach, ssakach morskich, płazach i roślinach. Podczas dwóch pikników: „Neceliady” i „Halleriady” połączyliśmy siły z Muzeum Ziemi Puckiej, dzięki czemu osoby odwiedzające te wydarzenia mogły skorzystać z dodatkowych atrakcji kulturowo-historycznych oraz wzbogacić swoją wiedzę zwiedzając Hallerówkę i uczestnicząc w spotkaniach z zaproszonymi gośćmi.

Nowością w tym roku była nasza obecność w ramach A1 Aktywnej Jedynki- czyli cyklu zajęć organizowanych na plaży przy wejściu nr 1 we Władysławowie. Dzięki współpracy z Ośrodkiem Sportu i Rekreacji we Władysławowie mówiliśmy Wam „Co w piasku piszczy”. Co wtorek na naszym stoisku edukacyjnym można było zobaczyć 2 oblicza wydmy- piękną, składającą się z wielu gatunków roślin charakterystycznych właśnie dla tego siedliska oraz wydmę pełną śmieci którą, niestety możemy czasem zobaczyć po wizycie turystów nieszanujących przyrody. Chętni mogli też pomalować jedno z najbardziej charakterystycznych (nad)morskich zwierząt, czyli fokę.

Wzięliśmy też udział w Pikniku Ostrowska Pszczółka w Zagrodzie Kaszubskiej w Ostrowie, którego pierwsza edycja odbyła się 27 lipca. Nawiązując do tematu przewodniego na naszym stoisku pojawiły się modele kwiatów, rozmawialiśmy o sytuacji pszczół miodnych oraz dzikich zapylaczy. Powodzeniem cieszyły się mini warsztaty, podczas których z dużym entuzjazmem uczestnicy tworzyli własne kwiatowe kompozycje w ramkach.

Nie mogło zabraknąć też wydarzenia które kończy wakacje w NPK, czyli Nadmorskiej Nocy Nietoperzy. 23 sierpnia wszyscy chętni mogli z bliska zobaczyć złapane w specjalne sieci chiropterologiczne (chiropterologia to nauka o nietoperzach) te niezwykłe latające ssaki. Oczekiwania na kolejne osobniki umilały opowieści o tych nocnych zwierzętach oraz zadania plastyczne.

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w naszych wydarzeniach oraz naszym Partnerom- Muzeum Ziemi Puckiej oraz Ośrodkowi Sportu i Rekreacji we Władysławowie.

Wydarzenia były możliwe dzięki wsparciu finansowemu Marszałka Województwa Pomorskiego oraz WFOŚiGW.

Intensywny czas edukacji za nami, ale na tym nie kończymy. Już pomału myślimy o kolejnych warsztatach podczas których dowiecie się ciekawostek, a tych przyroda ma pod dostatkiem.

Tekst: MB
Foto: MB, PB, AS, AZ, LB, BP