Nasadzenia mikołajka nadmorskiego

Data: 04-04-2012
Nasadzenia mikołajka nadmorskiego grafika
Nasadzenia mikołajka nadmorskiego grafika
Nasadzenia mikołajka nadmorskiego grafika
Nasadzenia mikołajka nadmorskiego grafika
Nasadzenia mikołajka nadmorskiego grafika

Mikołajek nadmorski (Eryngium maritimun) jest jedną z najcenniejszych roślin występujących na wybrzeżu południowego Bałtyku. Ta efektownie wyglądająca bylina zwraca uwagę niebiesko-szarymi zabarwionymi, sztywnymi liśćmi i niebieskim kwiatostanami. Z tego powodu mikołajek przez lata był zbierany i traktowany jako cenna pamiątka znad morza. W efekcie mikołajek bardzo szybko z rośliny rozpowszechnionej stał się gatunkiem zagrożonym. Poza niszczeniem i zbieraniem największym zagrożeniem dla mikołajka nadmorskiego jest nasilająca się abrazja brzegu morskiego oraz nieodpowiednie zabiegi ochronne mające na celu utrwalenie wydmy, zaburzające naturalne procesy wydmotwórcze i charakter strefowy tych siedlisk.

W celu odtworzenia populacji mikołajka na naszym terenie Związek Miedzygminny Zatoki Puckiej przy współpracy z Nadmorskim Parkiem Krajobrazowym realizuje projekt pt. „Reintrodukcja mikołajka nadmorskiego na historycznych stanowiskach na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego”.

W ostatnim tygodniu marca przy współudziale pracowników Nadmorskiego Parku Krajobrazowego przystąpiono do nasadzeń mikołajka nadmorskiego. Wysadzono ok. 1000 sztuk mikołajka pozyskanych z hodowli in vitro. Każde stanowisko zostało zaznaczone przy pomocy urządzenia GPS, wykonano krótki opis stanowiska oraz dokumentację fotograficzną. Odtworzenie mikołajka obejmuje głównie pas wydm nadmorskich na Półwyspie Helskim, w miejscach, gdzie populacja mikołajka nadmorskiego jest zagrożona. Część osobników wysadzona została w miejscowości Mechelinki poza granicami rezerwatu „Mechelińskie Łąki” jako uzupełnienie tamtejszej populacji uszczuplonej przez pobranie materiału do hodowli in vitro.

Nadmorski Park Krajobrazowy od roku już prowadzi monitoring występowania mikołajka nadmorskiego na terenie Półwyspu Helskiego. W jego zakresie przez okres co najmniej następnych dwóch lat będą prowadzone obserwacje efektów reintrodukcji tej zagrożonej i chronionej rośliny.